Tuesday, September 15, 2015

Elekter ja sidur

Kõik peale mootorite ja pealüliti tuleb uus teha. Selleks sai hangitud karp kontaktorite ja muu kola ära mahutamiseks. Skeem on lihtne: Pealüliti kust kogu toide sisse/välja käib ning juhtimine tavaliste juhtnuppudega ja kontaktoritega. Kolmnurk-tähtlülitust ei pidanud vajalikuks kuna peamootori nimivool ei ole suur-9A. Käivituse kestus on tulenevalt suurtest pöörlevatest massidest arvestatav, aga ka ei midagi sellist et pehmekäivituse lisamine kõne alla peaks tulema. Sagedusmuunduri vajadust samuti hetkel ei näe-juhul, kui omanik leiab kasutamisel, et etteandekiirus on liialt suur, saab selle vajadusel alati juurde panna.

Skeem sai nn. puusalt järgmine:

 
Käigukast on pommikindel, ilma kulumisjälgedeta, lahti võtsin ta osaliselt, nii et siduriga võlli kätte sai.
Eesmärk selgitada põhjus miks üks juhtkangidest oli vedruga kere külge kinni pandud, tundus, et midagi on katki või valesti.
Sidur on ehituselt klassikaline tööpingi hõõrdsidur, millesarnast ka treipinkidel kasutatakse, kus on neid kaks tükki järjest ( reversi jaoks).
Kõik tundus nagu omal kohal, peale selle, et survelaager, kuhu läheb lülituskahvel, oli väga tugeva istuga võlli peal, nii et maha sai teda ainult tõmmitsaga.
 
Ei tundu loogiline, et siduri lahutamiseks peab survelaagrit võlli peal toore jõuga edasi kangutama.
Appi sai võetud juhtkangide kulunud sildid ja itaaliakeelne tekst googli abiga ära tõlgitud.
Esimese sildi tekst:
Ingrassaare i rulli ogne 8 ore di lavoro, mis on maakeeles määri rulle iga 8 tunni tagant
Leva frizione anteriore, ehk siis sidur on esimene kang
Non cambiare durante il lavoro, on mitte muuta asendit töö jooksul.
Sildid lähevad värskendamisele, mil viisil-ei ole veel otsustatud.
Seestpoolt on sidur selline:
 
Kiri Brevetto tähendab patenti.Keset pilti aukudega suur ümar mutter on abiks hõõrdejõu reguleerimisel ja vasakul olev link koos tihvtiga on fiksaator. Jällegi kõik tundub olevat ideaalses korras, peale selle et survelaager oli vastu reguleermutrit surutud võlli peal kinni ja sellest tulenevalt ka sidur oma funktsiooni ei täitnud.
Loogiline seletus võib olla seotud kulumisega. Aja jooksul toimus väike kulumine ehk sissetöötamine ja selle asemel et sidurit mutrist peale keerata murdis kasutaja kangist toorest jõudu juurde, kuni asi lõppeski kangi äärmise asendiga kere külge kinniseotuna.
Samal ajal hõõrus kahvel pidevalt vastu survelaagrit, mis kuumaks läks ja paisus. Jahtudes tõmbas ennast võlli peale kinni.Saigi ta viidud treiali kätte, kes seest uuesti mõõtu treis ja peale seda hakkas sidur jälle käima.
Kokkupanekul vahetasin ära ka ühe laagri, mis ülaltoodud võlli rihmaratta poolt toetas.